Moje EKOpostanowienie

#DlaPlanety 2020

EKOdziałania

EKOwiedza


Ratujmy Naturę.
Ratujmy siebie.

Przeczytajcie o tym, w jaki sposób sektor nowych technologii może wspierać realizację środowiskowych Celów Zrównoważonego Rozwoju.

Światowy Dzień Ochrony Środowiska został ustanowiony przez Zgromadzenie Ogólne ONZ. Od 1974 roku obchodzony jest co roku 5 czerwca, angażując polityków, przedsiębiorców, celebrytów i obywateli w promowanie globalnej świadomości i działań na rzecz ochrony naszego środowiska. Międzyrządowy Zespół ds. Zmian Klimatu (IPCC) wyraźnie stwierdza, że dowody naukowe dotyczące globalnego ocieplenia są jednoznaczne.

Z tego też powodu umieściliśmy Cel Zrównoważonego Rozwoju nr. 13: Działania w dziedzinie klimatu w centrum naszej strategii. W roku 2020 uzyskaliśmy certyfikat B Corporation™ nadawany organizacjom, których dotychczasowa działalność biznesowa została zweryfikowana pod kątem pozytywnego wpływu na społeczeństwo i otoczenie.

Tym samym dołączyliśmy do społeczności ponad 3200 firm na świecie, które zobowiązały się do wypracowania modelu zrównoważonej gospodarki. Warunkiem certyfikacji jest nie tylko deklaracja działań, ale także przedstawienie dokumentów, które potwierdzają rezultaty prowadzonych inicjatyw oraz ich długofalowy charakter w ramach strategii biznesowej firmy.

B Corp™ kwalifikuje Netguru jako firmę pozostawiającą niski ślad środowiskowy. Wynika to z tego, że jesteśmy firmą remote-first, oraz z faktu, że tylko około 5% naszego zespołu odbywa podróże biznesowe, ograniczając tym samym emisję CO2.

Jako firma mocno utożsamiamy się z misją B Corp™: “wykorzystujemy biznes jako siłę do tworzenia dobra.” (Using Business as a force for good). Dlatego przyłączyliśmy się do globalnego ruchu przeciwdziałającego zmianom klimatycznym za pomocą tego, co robimy najlepiej - technologii. W ramach inicjatywy Tech for Good otwarcie wspieramy organizacje pozarządowe w zakresie ochrony środowiska poprzez działania low-bono i pro-bono.

Pure Earth

W 2019 r. uruchomiliśmy program R&D for Good wraz z pierwszym projektem mającym na celu zwalczanie zanieczyszczeń. Pure Earth jest organizacją pozarządową, która od 20 lat rozwiązuje problemy zanieczyszczenia środowiska w krajach o niskim i średnim dochodzie.

Naszą rolą była pomoc w stworzeniu Report Pollution - aplikacji zaprojektowanej do dokumentowania i zgłaszania zanieczyszczonych miejsc, z którymi użytkownicy mają bezpośredni kontakt. Report Pollution to platforma mająca na celu niesienie pomocy dla niedostatecznie reprezentowanych społeczności, oraz inspirowanie ich w podejmowaniu działań i zwiększania świadomości w temacie zanieczyszczenia środowiska.

Coalition for Rainforest Nations

W grudniu 2019 r. nawiązaliśmy współpracę z Coalition for Rainforest Nations. Wspólnie z organizacją uruchomiliśmy REDD.plus - pierwszą platformę zapewniającą centralny rejestr i wymianę kredytów węglowych RRU.

REDD.plus umożliwia neutralność pod względem emisji dwutlenku węgla w zgodzie z Porozumieniem paryskim z 2016 roku. To kamień milowy w zwiększeniu walki o ograniczenie emisji dwutlenku węgla. Jesteśmy dumni, że nasz zespół był częścią tej inicjatywy.

Centrum UNEP/GRID-Warszawa

Wsparliśmy również realizujące w Polsce Misję Programu ONZ ds. Środowiska (UNEP) Centrum w adaptacji platformy komunikacyjnej, umożliwiającej firmom konsultacje z ekspertami na temat zobowiązań klimatycznych i podejmowanie mierzalnych działań przeciw zmianom klimatu.

Pod koniec 2019 r. zaprezentowaliśmy wewnętrzną strategię zrównoważonego rozwoju, w której zobowiązaliśmy się dążyć do osiągnięcia Celów Zrównoważonego Rozwoju ONZ: 9, 10, 11 i 13. Nasze zaangażowanie w działania w dziedzinie klimatu są wielopoziomowe. Poza ogólno organizacyjnymi inicjatywami i projektami, które wspieramy, wielu członków zespołu Netguru indywidualnie dba o środowisko m.in. poprzez:

  • Ograniczenie spożywania mięsa i innych produktów zwierzęcych.
  • Używanie toreb wielorazowych zamiast plastikowych jednorazówek.
  • Zastępowanie wody butelkowanej wodą z kranu lub saturatorem.
  • Kupowanie używanej odzieży i zabawek.
  • Zwracanie uwagi na opakowania produktów i wybieranie tych nadających się do recyclingu.
  • Zmniejszenie przepływu wody podczas kąpieli (odpowiada to około 40% redukcji zużycia wody).
  • Wybieranie produktów o znanym pochodzeniu i składzie.
  • Skupianie się na jakości, a nie ilości podczas zakupów.
  • Unikanie marnowania żywności dzięki przemyślanym zakupom spożywczym.
  • Wspieranie lokalnych przedsiębiorstw.

Chcemy kontynuować współpracę z firmami i organizacjami zmieniającymi świat na lepsze, oraz wspólnie wypracowywać rozwiązania dla wyzwań środowiskowych.

Netguru to polska spółka akcyjna oferująca usługi doradztwa, tworzenia oprogramowania oraz projektowania produktów cyfrowych, będąca jedną z najszybciej rozwijających się firm w Europie, wyróżnioną m.in. przez Financial Times, Deloitte i Forbes.

Powstała w roku 2008 i obecnie ma na koncie ponad 600 ukończonych projektów. Zespół liczy ponad 650 osób pracujących w jednym z dziewięciu biur lub zdalnie. W 2019 roku zajęła 6. miejsce na liście najbardziej pożądanych pracodawców IT w rankingu portalu IT Bulldogjob, osiągając tym samym drugie miejsce wśród polskich firm.

Firma pracuje zarówno z największymi markami na świecie, takimi jak Volkswagen, IKEA, czy Keller Williams, jak również z wieloma szybko rosnącymi startupami, m.in. w branży finansowej (solarisBank), edukacyjnej (Babbel), czy nawet z producentami robotów (Temi).

© 2024 Centrum UNEP/GRID-Warszawa, Zakład Narodowej Fundacji Ochrony Środowiska
ul. Poznańska 21 lok. 29, 00-685 Warszawa; tel. +48 22 840 6664, e-mail: grid@gridw.pl

Polityka prywatności