Moje EKOpostanowienie

#DlaPlanety 2020

EKOdziałania

EKOwiedza


Ratujmy Naturę.
Ratujmy siebie.

Zakupy dobre dla środowiska - czyli jakie? Jak robić zakupy aby nie odbierać domu orangutanom i nie przyczyniać się do jeszcze większego zanieczyszczenia planety plastikiem? 

Największy wpływ na środowisko mają oczywiście rządy i korporacje. Pamiętajmy jednak, że popularne sieci sklepów i producenci żywności są w dużej mierze zależni od nastawienia konsumentów. Dlatego twoje codzienne wybory mają znaczenie! Poniżej zestawienie kilku wskazówek, którymi powinniśmy się kierować podczas codziennych wyborów w naszych gospodarstwach domowych. 

 

Zakupy spożywcze

Przede wszystkim zrezygnuj lub ogranicz zakupy produktów z olejem palmowym – jego produkcja wiąże się z niekontrolowaną wycinką lasów deszczowych, głównie w Indonezji i Malezji. Lasy deszczowe to centra różnorodności biologicznej na ziemi.

Zrezygnuj lub ogranicz zużycie plastiku w twoim gospodarstwie domowym. Wygląd niektórych plastikowych śmieci, które trafiają do środowiska może mylić zwierzęta, które postrzegają je jako pożywienie. Wyobraź sobie pisklę karmione przez matkę kawałkami plastiku. W pierwszej kolejności odrzućmy całkowicie wodę w plastikowych butelkach i jednorazowe siatki foliowe (tzw. zrywki) na owoce i warzywa!

Wybieraj certyfikowane produkty pochodzące ze zrównoważonych upraw, hodowli czy połowów np. ryby z certyfikatem MSC. (Niebieski znak MSC oznacza, że ryby pochodzą ze stabilnych, dobrze zarządzanych łowisk. Gwarantuje też, że ryby pochodzą tylko z legalnych i pewnych źródeł oraz są prawidłowo oznakowane.)

Kupuj produkty lokalne – ich ślad węglowy będzie mniejszy, a jednocześnie masz okazję wesprzeć rodzimych producentów, którym w dobie globalizacji coraz ciężej utrzymać się na rynku 

 

Zrównoważona moda

Zrównoważona konsumpcja to myślenie o całym procesie produkcyjnym, który obejmuje także także pakowanie i ostateczną utylizację każdego elementu, w tym wszelki transport wymagany do wyprodukowania i dowiezienia produktów do sklepów. 

Ograniczaj zakupy - same odpowiedzialne zakupy nie wystarczą. Musimy także zmniejszyć liczbę rzeczy, które kupujemy, używamy i które wyrzucamy na śmietnik. Zanim wybierzesz się na zakupy, zadaj sobie pytanie: czy tego naprawdę potrzebuję? 

Taniej, nie zawsze znaczy lepiej – przed kupieniem produktu warto, poczytać opinie w Internecie i postarać się wybrać najlepszą jakość w ramach budżetu, którym dysponujemy. Materiały syntetyczne, z których wykonana jest większość rzeczy w butikach powodują zanieczyszczenie wody z prania mikroplastikiem. Z drugiej strony mogą powstawać np. ze zużytych plastikowych butelek, które są poddane recyklingowi. Najlepiej kupować jak najmniej, dobrej jakości ubrań z certyfikowanych materiałów i dbać o nie, aby służyły nam lata, a nie jeden sezon. 

Bądź kreatywny – może jeśli skrócisz ten zalegający płaszcz w szafie, zaczniesz go na nowo nosić? Poszukaj dobrej krawcowej w Twojej okolicy, która pomoże Ci tchnąć drugie życie w Twoje ubrania. Przyda się także powrót do usług szewców – jeśli zainwestujesz w dobre buty, to dbanie o nie spowoduje, że będziesz mógł z nich korzystać latami. 

Kupuj z drugiej ręki - używane ubrania czy sprzęt elektroniczny dobrej jakości również mogą posłużyć latami. Produkty „z drugiej ręki” zapobiegają marnotrawstwu cennych zasobów i pozwalają ograniczyć stosy śmieci zalegające na wysypiskach. 

Naprawiaj, nie wyrzucaj - dostępność produktów i ich stosunkowo niewysoka cena spowodowały, że coraz rzadziej naprawiamy, a wydłużenie życia produktu, jest zawsze najbardziej przyjazne środowisku. 

© 2024 Centrum UNEP/GRID-Warszawa, Zakład Narodowej Fundacji Ochrony Środowiska
ul. Poznańska 21 lok. 29, 00-685 Warszawa; tel. +48 22 840 6664, e-mail: grid@gridw.pl

Polityka prywatności