Moje EKOpostanowienie

#DlaPlanety 2020

EKOdziałania

EKOwiedza


Ratujmy Naturę.
Ratujmy siebie.

Ziemia nas żywi, jednak wciąż rosnące zapotrzebowanie na zasoby naszej planety przekracza jej możliwości regeneracji. Kompostowanie jest praktyką przywracania Ziemi przynajmniej części tego, co z niej pochodzi, po to by wzmocnić jej zdolność do dalszego żywienia roślin i zwierząt.

Organiczne odpadki z naszych gospodarstw domowych są idealnym materiałem do produkcji kompostu, który gdy zostanie dodany do gleby, wspomaga wzrost roślin. Odpady żywnościowe i odpady zielone razem stanowią obecnie około 30 procent wszystkiego, co wyrzucamy. Wytwarzanie kompostu chroni ten cenny organiczny surowiec przed losem na wysypisku śmieci, gdzie zajmuje przestrzeń i uwalnia metan – silny gaz cieplarniany.

Korzyści z kompostowania

  • Kompost wzbogaca glebę, pomagając zatrzymać wilgoć i tłumić choroby roślin i szkodniki.
  • Zmniejsza zapotrzebowanie na nawozy chemiczne.
  • Stymuluje glebę do wytwarzania pożytecznych bakterii i grzybów, które rozkładają materię organiczną, tworząc próchnicę, bogaty materiał wypełniony substancjami odżywczymi.
  • Zmniejsza emisję metanu ze składowisk i obniża ślad węglowy.

Jak kompostować?

W największym uproszczeniu, kompostowanie wymaga trzech podstawowych składników:

  • Brązowe – materiały, takie jak martwe liście, gałęzie i gałązki.
  • Zielone – obejmuje to takie materiały, jak ścinki trawy, odpady roślinne, resztki owoców i fusy z kawy.
  • Woda – odpowiednia ilość wody, zieleni i brązów jest ważna dla rozwoju kompostu.

W pojemniku powina byc porównywalna ilość brązowych, co zielonych składników. Warstwy materiałów organicznych zawierające cząstki różnej wielkości powinny być układane naprzemiennie. Brązowe materiały zapewniają węgiel dla twojego kompostu, zielone materiały zapewniają azot, a woda zapewnia wilgoć niezbędną do tego, żeby rozkładać materię organiczną. Prawidłowa fermentacja nie powinna stanowić źródła nieprzyjemnego zapachu. 

Jeśli nie masz dostępu do komercyjnego miejsca do kompostowania, rozpoczęcie pracy w domu jest tak proste, jak ułożenie pryzmy w rogu podwórka. Wiele sklepów ze sprzętem sprzedaje także pojemniki do kompostowania różnych typów i rozmiarów, aby zaspokoić potrzeby każdego domu. Nwet jeśli mieszkasz w bloku z łatwością znajdziesz specjalny pojemnik do robienia kompostu na balkonie, a nawet w kuchni. Są niewielkich gabarytów

Koniecznie sprawdź przepisy dotyczące kompostowania w miejscu zamieszkania, odwiedzając stronę internetową swojego miasta lub powiatu.

© 2024 Centrum UNEP/GRID-Warszawa, Zakład Narodowej Fundacji Ochrony Środowiska
ul. Poznańska 21 lok. 29, 00-685 Warszawa; tel. +48 22 840 6664, e-mail: grid@gridw.pl

Polityka prywatności