Magdalena Brzezińska
dyrektor ds. korporacyjnych, Grupa Żywiec

Magdalena Brzezińska, dyrektor ds. korporacyjnych Grupy Żywiec, opowiada o znaczeniu dobrego stanu środowiska - w tym ochrony bioróżnorodności - dla produkcji piwa.

Dlaczego Grupa Żywiec bierze udział w tegorocznej edycji kampanii Zielona Wstążka #DlaPlanety?

Grupa Żywiec już po raz drugi została partnerem głównym kampanii Zielona Wstążka #DlaPlanety, prowadzonej w ramach Światowego Dnia Środowiska, który w tym roku jest poświęcony tematyce bioróżnorodności. Troska o ochronę gatunków roślin i zwierząt jest obecnie jednym z największych wyzwań, przed jakimi stoi ludzkość.

Postępujące zmiany klimatyczne i zanikanie gatunków negatywnie wpływają na całe ekosystemy. Wzrost populacji i intensyfikacja produkcji, a co za tym idzie nadmierne wykorzystywanie zasobów naturalnych są jedną z przyczyn utraty bioróżnorodności. Chcemy, by smakiem naszego piwa mogły cieszyć się kolejne pokolenia i czujemy się częścią rozwiązania tych problemów oraz chcemy inspirować innych do działania, bo wierzymy, że razem możemy zrobić więcej. Natura na to zasługuje.

Dlaczego natura i jej stan powinna być ważna dla piwowarów?

Piwo od wieków łączy człowieka z naturą. Najważniejsze dla każdego piwa są doskonałej jakości naturalne składniki takie jak jęczmień, pszenica, chmiel oraz woda. By uzyskać najlepsze jakościowo ziarna jęczmienia czy pszenicy należy o nie zadbać już na etapie ich siewu i wzrostu, ponieważ jakość tych składników jest zależna od warunków klimatyczno-glebowych, od zasobności gleby czy ilości składników odżywczych. Chmiel, który nadaje piwu charakterystyczną goryczkę, aromat i zapach muszą być najwyższej jakości.

Dbanie o zrównoważone uprawy jest kluczowe, ponieważ takie metody upraw bazują na dbaniu o zdrową strukturę ziemi, jej odpowiednim odżywieniu czy ograniczaniu stosowania środków chemicznych. Chcemy dostarczać naszym konsumentom najlepsze jakościowo produkty przy jednoczesnym dbaniu o środowisko naturalne. Dlatego warzymy nasze piwa dla ludzi, których szanujemy i czerpiemy z natury to, co najlepsze, troszcząc się o nią w całym łańcuchu wartości – od ziarna do baru.

W jaki sposób koncerny, takie jak Państwo, mogą odpowiadać na wyzwanie ochrony różnorodności biologicznej?

Wspólnie z naszymi parterami biznesowymi wspieramy zrównoważone rolnictwo, które opiera się na racjonalnym gospodarowaniu zasobami naturalnymi, ochronie bioróżnorodności i wykorzystywaniu przyjaznych środowisku metod, takich jak dbanie o naturalną strukturę ziemi, jej dobrą kondycję i zdrowie.

Zrównoważone rolnictwo to wyraz troski o cały ekosystem i o każde życie, które zaczyna się w glebie. Uprawiany w taki sposób jęczmień trafia do części naszych produktów w postaci słodu – np. do piwa Specjal, które jest najbardziej rozpoznawalną marką północnego regionu Polski.

W jaki sposób działania dotyczące bioróżnorodności łączą się u Państwa z innymi działaniami z zakresu odpowiedzialności za ludzi i środowisko?

Troska o środowisko jest na stałe wpisana w strategię zrównoważonego rozwoju Warzymy Lepszy Świat. Zgodnie z nią dbamy o to, by w naszych browarach nic się nie marnowało. W naszych browarach produkujemy także zieloną energię w postaci biogazu, a odpady, które powstają w procesie produkcji piwa praktycznie w całości są poddawane recyklingowi lub odzyskowi. Młóto browarniane czy gęstwa drożdżowa trafiają z powrotem do obiegu jako pasza dla zwierząt. Stale optymalizujemy także procesy produkcyjne, aby do produkcji piwa zużywać jak najmniej wody.