Moje EKOpostanowienie

#DlaPlanety 2020

EKOdziałania

EKOwiedza


Ratujmy Naturę.
Ratujmy siebie.

Miejski park jest świetnym miejscem na ucieczkę od zgiełku. Przestrzenie zielone przynoszą szereg korzyści dla naszego zdrowia umysłowego i dla jakości życia.

Drzewa pomagają w ograniczaniu zanieczyszczeń powietrza – szczególnie szkodliwe dla naszych płuc pyły zawieszone osiadają na ich powierzchni, a liście filtrują powietrze. Nie oznacza to, że zrobią za nas całą robotę. Zbyt duży smog może negatywnie wpływać na zachodzącą w nich fotosyntezę.

Ich kolejną zaletą jest schładzanie temperatury powietrza. W rejonach o gorącym klimacie potrafią przyczynić się do obniżenia wydatków na klimatyzację, tym samym pozwalając zmniejszyć zużycie napędzających nią paliw kopalnych. Prowadzone w USA badania wskazują na to, że rzucany przez drzewa cień może zmniejszyć koszty klimatyzacji w wolnostojących domach o 20-30%.

- Drzewa mogą obniżać temperaturę w miastach nawet o 8 stopni Celsjusza, zmniejszając poziomy użytkowania klimatyzacji – i związane z nią emisje – nawet o 40% — stwierdził ekspert FAO, Simone Borelli.

By czerpać te korzyści sadzenie drzew musi być zrobione poprawnie. Wybrane powinny być gatunki najskuteczniej wychwytujące zanieczyszczenia – najczęściej te, które mają duże liście. Pod uwagę muszą być również brane wzorce wiatrów czy odpowiednie odległości między drzewami. W wypadku, gdy zmagamy się z niedoborami wody warto myśleć o bardziej odpornych na ten problem gatunkach. Unikać należy drzew o wysoce alergizującym charakterze.

Działania w tym zakresie stają się coraz bardziej naglące – do roku 2030 60% ludzkości mieszkać będzie w miastach, a w roku 2050 wskaźnik ten wzrośnie do 66%. Niemal 90% tego wzrostu będzie mieć miejsce w Afryce i Azji. Aby odpowiedzieć na to wyzwanie konieczne będą szeroko zakrojone działania.

Wielka Zielona Ściana

Niemal 8 tysięcy kilometrów długości. 15 kilometrów szerokości. Wielka Zielona Ściana to zapoczątkowana w roku 2007 inicjatywa, rozciągająca się od Senegalu aż po Dżibuti. Po przeszło dekadzie jej realizacji powoli przyczynia się do odnowy życia w zdegradowanych rejonach kontynentu, zapewniając bezpieczeństwo żywnościowe, miejsca pracy oraz możliwość pozostania w dotychczasowym miejscu zamieszkania.

Program ONZ ds. Żywności i Rolnictwa – FAO – wraz z innymi organizacjami postawił sobie za cel stworzenie do roku 2030 pół miliona hektarów nowych lasów miejskich, a także zachowanie jakości kolejnych 300 tysięcy hektarów, znajdujących się w i wokół około 90 miast Sahelu. Gdy projekt zostanie zrealizowany, ta „wielka zielona ściana miejska” łapać będzie od 0,5 to 5 gigaton dwutlenku węgla rocznie, magazynując go na stulecia.

Jak przypomina ekspert UNEP, Tim Christophersen, lasy to schronienie dla 80% różnorodności biologicznej na obszarach lądowych. – Obok 3 bilionów już rosnących na Ziemi drzew mamy możliwość odsadzenia kolejnego biliona. Musi to być jednak zrobione dobrze. By tak się stało należy sadzić rodzime gatunki i mieć sojusznika w postaci społeczności lokalnych.

Mech na kamieniach

Powietrze oczyszczają nie tylko drzewa. Ambitny projekt Greencity Solutions w Berlinie łączy ze sobą nowoczesne technologie i… mech. Niektóre jego rodzaje posiadają zdolność do filtrowania z powietrza pyłów zawieszonych czy tlenków azotu. Problem polega na tym, że w miastach, które potrzebują tego typu usług ekosystemowych, mchom ledwo udaje się przetrwać z powodu ich zapotrzebowania na wodę i cień.

Rozwiązaniem Greencity Solutions jest zapewnienie im dostępu do zautomatyzowanych dostaw wody i substancji odżywczych dzięki wykorzystaniu nowoczesnych technologii. Także i tu rozwiązaniem może być sadzenie drzew, zapewniającego osłonę przed światłem i odpowiednią wilgotność.

Artykuł na podstawie materiału UNEP

© 2024 Centrum UNEP/GRID-Warszawa, Zakład Narodowej Fundacji Ochrony Środowiska
ul. Poznańska 21 lok. 29, 00-685 Warszawa; tel. +48 22 840 6664, e-mail: grid@gridw.pl

Polityka prywatności